Úvod do fyzikální chemie
Fyzikální chemie je obor chemie, který silně hraničí s fyzikou, zabývá se například souvislostmi mezi vlastnostmi částic látek a jejich makroskopickým chováním, fyzikálními vlastnostmi různých chemických látek, vysvětlením podstaty některých jevů na pomezí fyziky a chemie atd.
Skupenské stavy látek
Různá skupenství mají své charakteristické vlastnosti a chování. Ta vycházejí z chemických vlastností a fyzikálních vlastností částic, které je tvoří. Jsou totiž důsledkem různých mezi molekulových a podobných sil. Následující kapitoly, vycházejí z dělení na tři klasická skupenství, jsou takto zorganizovány z tradičních důvodů, realita je o něco složitější.
Od pojmu skupenství se odlišuje pojem fáze. Jedná fáze v nějaké soustavě je uzavřená oblast, na jejichž hranicích dochází ke skokové změně vlastností. (Na příklad obsah sklenice, ve které je vrstva vody a vrstva oleje, má sice celý kapalné skupenství, ale tvoří ho dvě fáze.)
Plynné skupenství
Jedná se o skupenství, které sdílí některé vlastnosti s kapalinami. Látky v obou těchto skupenstvích se společně nazývají „tekutiny“.
Ideální plyn
Chová se jako homogenní nekonečně stlačitelné médium, jehož částice spolu nijak neinteragují…
Jeho chování popisuje tzv. stavová rovnice ideálního plynu.
p.V=n.R.T
R=8,314
n=počet částic
T=termodynamická teplota
p=tlak
V=objem
Vlastnosti vyplývající z rovnice:
1. Nekonečná stlačitelnost - pro libovolný tlak jde spočítat takové podmínky, aby do toho stavu plyn šlo dostat.
2. Nekonečná rozpínavost.
3. Shodné chování bez ohledu na chemickou podstatu.
Molární objem ideálního plynu.
Z rovnice také vyplývá, že 1 mol libovolného ideálního plynu bude mít vždy stejný objem za standardních podmínek (ale může mít různou hustotu).
V=nRT/p
V=24 l… při 20°C
4. Za konstantní teploty platí vztah p.V=konstanta. Za vyšších teplot a nižších tlaků se blíží chování ideálního plynu. Za vyššího tlaku a nižší teploty se molekuly dostávají molekuly víc do kontaktu a větší roli začínají hrát různé mezi molekulové síly.
Chování reálných plynů
Odlišují se od chování ideálního plynu a různé chemické látky se liší mezi sebou navzájem v závislosti na mezi molekulových silách v jednotlivých látkách. Pro popis tohoto chování se používají různé stavové rovnice, které obsahují vlastnosti jednotlivých látek.
Jako příklad přesnějšího popisu se používá tzv. Van der Waalsova stavová rovnice.
(p+(n2.a/V2).(V-n.b)=n.R.T
a,b jsou konstanty, pro různé plyny je lze najít v tabulkách. Konstanta a popisuje především mezi molekulové síly, konstanta b objem, které zabírají samotné molekuly.
Hlavní problém této rovnice je to, že z ní nejde jednoduše spočítat objem. Ani tato rovnice nepopisuje dobře chování plynů za vysokých tlaků, nebo pod kritickou teplotou. Tzv. „kritická teplota“ je nejvyšší teplota, při které zároveň může existovat kapalná a plynná fáze dané látky. Tzv. p-V diagram reálných plynů se pro vyšší teploty blíží k ideálnímu plynu, ale pro nižší teploty v něm existuje oblast, ve které zároveň existují kapalná a plynná fáze.
Tlak nasycených par
Tlak závisí na teplotě soustavy, roste exponenciálně, ale má určité meze. Stav soustavy kapalina + pára se totiž nemůže dostat mimo oblast, ve které se obojí společně vyskytuje.
Stavové chování kapaliny
Přes svoji podobnost s plyny, se kapaliny chovají v mnoha směrech odlišně. Důvodem je jiná hustota částic a jiné mezi molekulové síly než u plynů. Mnohem větší důležitost mají vzájemné odpudivé síly, protože objem zabraný molekulami je mnohem bližší celkovému objemu než u plynů.
Klasické stavové rovnice se proto nepoužívají, protože vliv změn teploty nebo tlaku je minimální.
Pro změny teploty se používají vzorce nezávislé na tlaku. Změny závislé na tlaku jsou téměř neměřitelné.
Kromě toho, že mezi molekulové síly ovlivňují velikost teploty varu v závislosti na tlaku, se projevují také dalšími efekty. Nejviditelnější je povrchové resp. mezi povrchové napětí.
Povrchové napětí
Vzniká tím, že u molekul na povrchu kapaliny je výsledný součet přitažlivých mezi molekulových sil vektor vedoucí kolmo dovnitř kapaliny. U kapalin tak vzniká síla, která se snaží minimalizovat velikost jejich povrchu, a protože koule má nejmenší poměr povrchu k objemu, kapky jsou kulaté.
Super!
OdpovědětVymazatTo je blbý, že jsem takhle chyběla. Takhle to vypadá, že jsem ten blog udělala pro sebe, aby mi tam Jarda dával poznámky :D
Klidně si ještě příští tejden udělej volno. :) A z chemie sme nakonec nepsali tak ať tě pak Žďánskej nepřekvapí :D
OdpovědětVymazat